09.november.2023

Industri Energi går nu i tingretten for karantænesagerne

fb

 
Den første pilotsag er berammet i Stavanger tingrett d. 20-24. november
Tingrett
Det er nu omkring tre år og ni måneder siden, at de første af vores medlemmer måtte sidde i karantæne uden at blive kompenseret, men endelig kommer sagerne for retten.
Vi beklager, at det skulle tage så lang tid, men det er svære sager, som ikke har været prøvet i retssystemerne før. 

Samtidig har bedriften været urokkelig i vores mange forsøg på at lave en lokal aftale om karantæne pålagt af myndighederne, men ingen andre lokale klubber fik tydeligvis heller ikke nogen lokal aftale om kompensation.

NAF forsøgte også at få en tekst om karantæne ind i tarifaftalen ved hovedlønforhandlingerne i 2022, men vi var de eneste, der bragte dette ind i forhandlingerne.
Vi stemte for at gå i strejke for sagen, og fik desværre ikke flertal. Denne afstemning fandt kun sted mellem IE-klubberne i de allersidste minutter af forhandlingerne.
 
Samtidig havde LO advokaterne vurderet sagen i meget lang tid, og da de i september 2022 endelig kom med det svar som vi alle havde ventet længe på, var vi i NAF på ingen måder tilfredse med svaret. LO advokaterne fandt sagen om myndighedspålagt karantæne for "vanskelig at vinde frem"
NAF indkaldte derfor Industri Energi til et krisemøde, og dette møde blev starten på det vi ser nu. Dette møde blev årsagen til at Industri Energi nu tager sagen til retten på vegne af alle deres medlemmer, som har fremmet deres individuelle krav til den enkelte bedrift hvor de er ansat. 
Det gælder for 139 NAF-medlemmer og i alt 678 IE-medlemmer, fra i alt 46 forskellige virksomheder. De samlede økonomiske krav ligger i underkanten af 500 millioner NOK.
Dette er blevet en meget omfattende sag og Industri Energi oplyser endvidere, at siden oktober 2022 har rundt regnet 25 ansatte inden for juridisk, organisation, it, arbejdsliv og kommunikation arbejdet med sagerne. 
 
NAF vil være til stede i retten d. 20. november, når pilot sagen starter. Dette bliver mod riggselskabet Transocean. Industri Energi har haft sine grunde til at det netop skulle blive Transocean, og vi pointerer at det ikke gør nogen forskel for vores medlemmer. 
Vi kan selvfølgelig ikke på forhånd sige hvad udfaldet bliver, men Karianne Rettedal, leder af juridisk afdeling i Industri Energi, har tidligere udtalt at de er klar til at gå hele vejen. 
NAF har stor tillid til, at sagen er i de bedste hænder, og vi håber virkelig, at der endelig kommer en juridisk dom, der bringer retfærdighed til alle vores medlemmer, der har brugt deres dyrebare fritid i karantæne i urimelig lang tid. Vi må naturligvis også være forberedt på at en dom kan blive anket til højere retslige instanser.  
 
Vi har ikke set tegn på at nogle andre forbund eller lokale klubber har været klar til at gå til sag på dette, så vi tror ikke på at sagen ville have nået retssystemet overhovedet, uden de møder vi holdt med Industri Energi i 2022. Dette begrundes også med, at der (på det tidspunkt) kun var ca. 5 måneder, til de første karantænesager ville begynde at udløbe på fristen. 
En ting var vi helt tydelige på, hvis ikke Industri Energi havde besluttet at køre sagen, så ville vi i NAF have gjort det selv, med de midler vi ville kunne fremskaffe til formålet, det skyldte vi vores medlemmer. 
Men Industri Energi var enige i at sagen skulle køres, uanset om LO fandt det vanskeligt. De forstod situationen og valgte at sætte sig i spidsen for alt dette. 
Vi håber nu på det bedste, og vi vil opdatere så snart vi modtager nyt i sagen.
 
20131001-124549421
01.desember.2023

Valget til NAF-styret 2024 har startet

Alle stemmeberettigede skal ha mottatt e-post fra post@mafsiden.no med link til valget via Surveymonkey
Les mer
Valget til NAF-styret 2024 har startet
20110407-142743791
01.desember.2023

​KHVO

Utpeking av Koordinerende Hovedverneombud (KHVO)
Les mer
​KHVO
LO%20Frode%20Larsen
29.november.2023

IE og oljepolitikk?

Hvad gør Industri Energi i LO?
Les mer
IE og oljepolitikk?
IMG_2961
24.november.2023

NAF info november 23

En info om kurs, kontraktsituasjonen, punkt 3.7, PC/vernebriller, helseforsikring og helikoptertransport.
Les mer
NAF info november 23
Stavanger%20Tinghus
09.november.2023

Industri Energi går nu i tingretten for karantænesagerne

Den første pilotsag er berammet i Stavanger tingrett d. 20-24. november
Les mer
Industri Energi går nu i tingretten for karantænesagerne
IMG_2961
02.november.2023

Kontrakt og bemanningssituasjonen - 2.nov

Alliancen virkede endnu engang
Les mer
Kontrakt og bemanningssituasjonen - 2.nov
}, []);